fbpx
  info@romanbelus.sk | +421 917 190 673

  Venice, Venezia, Benátky…

  admin · august 09, 2016 · Cestovanie · 0 comments

  IMG_5932_edit web_blog_titulka

  Akokoľvek ich nazvem, snáď každý vie o čo ide a veľa z Vás tu už určite aj bolo. Kto tak ešte neučinil, mal by sa poponáhľať. Benátky predsa patria na popredné miesta „Must-see“ destinácií väčšiny cestovateľských portálov, a globálne otepľovanie ohrozuje ich existenciu. Tých dôvodov na návštevu Benátok je naozaj mnoho.

  Benátky

  Ak vstúpite na hlavné námestie Sv. Marca na najväčšom ostrove v Benátskej zátoke, máte pri pohľade na všetkých tých turistov okolo Vás pocit, že tu ešte nikto nikdy nebol a všetci to chcú vidieť práve teraz, keď aj Vy (hlavne turisti z Ázie). Niekde som čítal, že počas turistickej špičky sa ulicami Benátok premáva až 80000 ľudí. Strašné číslo! Asi takto nejak vyzerá prvý kontakt s Benátkami. Nenechajte sa však odradiť, že Vaše prvé kroky budú sprevádzané masou ľudí. Keď prejdete hlavným námestím a ponoríte sa do útrob mesta, začnete objavovať tie pravé krásy tohto mesta. Nekonečné množstvo mostíkov ponad kanály, cez ktoré sa plavia gondoly, úzke uličky a odvšadiaľ dýchajúca história. To, čo bolo pre mňa tento rok najväčším zistením je, že sa v Benátkach nachádza viac než 60 reštaurácii, ktoré sú zaradené do zoznamu Michelin Guide 2016. Ale keď si človek uvedomí, že sa nachádza na jednom z najluxusnejších miest sveta, kde za jednu noc v Hiltone nechá sumu, za ktorú by mohol kľudne odtiaľto odísť na vlastnom člne, nieje to až také prekvapivé.

  Burano

  Tento ostrovček vzdialený od samotných Benátok necelú hodinu plavby loďou, spoznáte už z diaľky. Tak ako rybárom kedysi pri návrate domov z lovu, tak aj Vám padne do oka pestrofarebnosť tohto ostrovčeka, ktorá je preňho charakteristická. Po vystúpení z lode sa neviete vynadívať na tu krásu. Ak si privstanete a budete na ostrove ešte pred desiatou, užijete si ľudoprázdne uličky a môžete nasávať pokoj a atmosféru tohto čarovného ostrova. Aj keď sa pozorne zahladíte, nenájdete tu dva domy vedľa seba rovnakej farby.

  Tento ostrov si každý určite zamiluje, proste Vás dostane a budete sa sem chcieť vrátiť znova. Ak už budete mať odfotený každý jeden domček, jednoducho si sadnite na terasku, objednajte si obľúbené espresso a užívajte si to.

  Murano

  Je priemyselný ostrov, ktorý už nieje až tak vábny svojím výzorom ako Burano, ale ako každý z ostrovov, skrýva niečo jedinečné. V jeho prípade to je výroba skla. Všade kam sa pohnete, narazíte na obchod s výrobkami zo skla. Ani by ste len netušili, čo všetko dokážu miestni majstri vyfúknuť z piesku. Keby ste chceli dokonca vidieť, ako sa to robí, v Mirkinom blogu nájdete mapku do zašitej továrne, ktorá robí prezentáciu zadarmo, pokiaľ sa nazbiera dostatočný počet ľudí v hľadisku.

  Tak ako sa nám už veľa krát potvrdilo, v Benátkach to platilo dvojnásobne “ Ranní ptáče dál doskáče“. Čím skôr sa z hotela vydáte, tým viac spachtošov obehnete a vychutnáte si to, ako sa mesto prebúdza.

  Aj keď sme tu boli druhý krát, určite to nebolo posledný.

  Fotky nie len z Benátok a okolitých ostrovov si môžete pozrieť v galérií.