fbpx
  info@romanbelus.sk | +421 917 190 673
  admin · september 03, 2017 · Cestovanie · 0 comments

  Cez leto som mal dosť víkendov pracovných ale som rád, že tie voľné sa nám podarilo cestovať. Na jeden predĺžený víkend sme sa vybrali do Toskánska. Celkovo Taliansko je naša srdcovka nielen kvôli výbornému jedlu, moru ale aj histórií a fotogenickej krajine.

  Máme prejdenú oblasť Benátok až po jazero Lago di Garda, časť Toskánska, Elbu a Sicíliu ale do Toskánska nás to stále láka. Toskánsko bol región, v ktorom talianská renesancia priniesla svoje prvé ovocie. Jedinečné umenie tohto regiónu zahŕňa architektúru, maliarstvo a sochárstvo, zhromaždené v desiatkach známych múzeí. Toskánsko je takisto známe svojím vínom a má 120 chránených oblastí.

   

  Bologna


  Vo štvrtok skoro ráno sme vyrazili a poobede sme boli v Bologni, kde bola naša prvá zastávka. Mesto je sídlom
  biskupa a jednej z najstarších univerzít v Európe. Bologna patrí k najbohatším mestám v Taliansku, často sa umiestňuje na vrchole rebríčka miest s najlepšími podmienkami pre život: v roku 2011 bola prvá zo 107 talianskych miest. Historické centrum s rozlohou 141,64 ha je druhé najväčšie v Európe. Je pozoruhodné stredovekým rozvrhnutím ulíc, vežami a budovami z neomietnutých tehál, čo jej získalo prezývku Červená Bologna. Až 45-kilometrov ulíc je ukrytých pod historickými arkádami. Nás očarila Bolonská univerzita, Alma Mater. Do budovy je voľný prístup, môžete sa prechádzať chodbami, po ktorých kráčali Kopernik, Petrarca, ale aj Umberto Eco. Právnická škola v Bologni, ktorá vznikla už v 5. storočí pred Kristom sa rozšírila v roku 1088 na najstaršiu univerzitu v Európe. Bologna je stále dôležitým univerzitným mestom – študuje v nej takmer 100 000 študentov.

  Tepnou centra je Via Indipendenza – ulica stále plná ľudí. Od hlavnej stanice vás dovedie až na Piazza Maggiore, štvorcové námestie, na ktorého konci stojí Basilica San Petronio, piaty najväčší kostol na svete. Nie je však dokončený, aby neukradol prvé miesto Bazilike sv. Petra v Ríme. Kúsok od nej stojí Neptúnova fontána. Ak vám Neptúnov trojzubec niečo pripomína, môže to byť značka Masserati. Práve táto automobilka vznikla v Bologni. V čase našej návštevy bola v rekonštrukcii.

  Jednou z najcharizmatickejších uličiek je Via Pescherie Vecchie s tradičným talianskym mäsiarstvom, kaviarňami a trhmi.

  Nad Bolognou držia stráž dve stredoveké veže, Due Torri. Do vyššej, 97-metrovej Asinelli, vedie 498 schodov, po zdolaní ktorých sa vám naskytne úžasný výhľad na celé mesto. Nižšia veža, Garisenda, konkuruje svojou šikmosťou tej v Pise. Veľmi zaujímavý pohľad musel byť na Bolognu koncom 12. storočia, keď tu bolo okolo 180 veží vysokých desiatky metrov.

   

  Certaldo

  Navečer sme sa presunuli do malej dedinky Certaldo, kde sme boli ubytovaní. Nad dedinkou je Certaldo Alto, stará časť dediny, kde sa dá dostať lanovkou. Toto je pre mňa Toskánsko! Malá tehlová dedinka, ticho, okolo kopce posiaté viničom a olivami. Na prechádzku Vám stačia dve hodinky aj s večerou v jednej z útulných reštaurácií, ale odnesiete si spomienku na celý život.

   

  Pisa

  V piatok ráno sme sa vydali do Pisy. Cieľ bol Piazza del Duomo, prezývané aj  Piazza dei Miracoli (Námestie zázrakov), na ktorom sa nachádzajú jedny z najvýznamnejších talianskych pamiatok: Šikmá veža v Pise, Baptistérium a Dóm. Námestie bolo v roku 1987 zaradené na zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Odporúčam prísť sem čo najskôr (medzi 7-8 hod. ráno), kedy tu ešte nie sú turisti a môžete si vychutnať toto miesto a fotky bez ľudí. Dnes sa veža odkláňa o 5 metrov. V roku 1993 bolo nainštalovaných 800 tón olova do zeme ako protizávažie, aby sa veža viac nenakláňala. Prešli sme sa po meste, kde sme narazili na trhy, kúpili sme si najlepšie broskyne na svete a vyrazili k moru, keďže vonku sme vychytali príjemných 43 stupňov.

   

  San Gimignano

  Navečer sme sa vydali do dedinky San Gimignano. Ďalšia typická toskánska dedinka na kopci s množstvom veží, kde sa cítite, že ste sa vrátili o 3 storočia v čase. Ideálne na večernú prechádzku. Toto mestečko pri návšteve Toskánska určite nevynechajte. A zastavte sa aj na zmrzlinu na hlavnom námestí pri studni. Táto zmrzlináreň totiž vyhrala v mnohých súťažiach ako najlepšia na svete a majú príchute, o akých ste ešte nepočuli.

   

  Florencia

  V sobotu nás čakala Florencia. Cez internet sme si kúpili lístky na kupolu katedrály Santa Maria del Fiore, aby sme nemuseli stáť v rade. Po 463 schodoch sa nám naskytol úžasný výhľad na celú Florenciu a okolie. Videli sme aj katedrálu zvnútra, keďže sme prechádzali aj vnútornou stranou kupoly. Vo Florencii sme nevynechali Ponte Vecchio, stredoveký most cez rieku Arno, ktorý je nepretržite od jeho vybudovania až do dnes obklopený obchodmi. V minulosti tu predávali mäsiari, dnes sú tu obchody so suvenírmi, šperkami a umením. Loggia dei Lanzi alebo Loggia dei Signori je slávna otvorená hala na Piazza della Signoria, kde môžete vidieť aj slávnu sochu Dávida od Michelangela a je blízko vstupu do Galerie Ufizzi. Je to najznámejšia galéria v Toskánsku a vystavuje obrazy veľkých majstrov renesancie. V galérii sa ukrývajú poklady od Botticelliho, Leonarda da Vinciho, Michelangela, Raphaela, Caravaggia, Rubensa, van Dycka a Rembrandta. Medzi najdôležitejšie obrazy patrí Zrodenie Venuše od Botticelliho. V galérii sa nachádza aj zbierka rímskych sôch a gotických malieb. Je jedna z dvoch galérií obsahujúcich prierez výtvarného umenia v talianskej Florencii, popri galérii Pitti. Na obed sme sa zastavili v bedekrami odporúčanej pizzerii Yellow Bar. Hneď pri vstupe do reštaurácie nám obsluha ukázala časť, kde vyrábajú domáce cestoviny. Kto by to bol čakal, že ich robí slovenka :). Jedlo výborné, odporúčam. Viac sme kvôli vysokým teplotám neboli schopní pozrieť. Po ceste k autu sme sa ešte zastavili v centrálnej tržnici, kde si môžete nakúpiť lokálne čerstvé potraviny alebo sa najesť. Cestu z Florencie sme zvolili cez oblasť Chianti, kde sme sa kochali starými usadlosťami uprostred viniča alebo olivového hája. Nabudúce zvolíme ubytovanie tipu agroturismo, čo je presne na takýchto usadlostiach. Aby sme si vychutnali atmosféru Toskánska priamo z nejakej malej farmičky.

  V nedeľu nás čakala iba cesta domov. V Toskánsku sme boli už predtým a určite sa ešte vrátime. Ide o tak rozsiahlu, krásnu fotogenickú oblasť, že sa sem dá vraciať každý rok a vždy nás nadchne!