fbpx
  info@romanbelus.sk | +421 917 190 673

  Mauricius vs. Seychely

  admin · december 25, 2017 · Cestovanie · 0 comments

  Aj keď odvtedy sme toho už zas čo to precestovali a Vianoce sú doslova za rohom, len pred nedávnom som sa pustil do fotiek zo svadobnej cesty. Pôvodne bol plán vyhodiť blog spolu aj s videom, ale neviem či by som dovtedy nezabudol všetko čo som chcel napísať 🙂

  Ako už nadpis napovedá, tento článok bude také moje subjektívne porovnanie týchto dvoch exotických destinácií, o ktorých by som predtým nepovedal, že sú až tak rozdielne. Všetky podstatné veci a miesta ktoré sme navštívili už dávno spísala Mirka v sérií blogov, kde ako vždy nájdete cenné rady, typy a hlavne praktické postrehy. Takže ak ste ešte nečítali, najvyšší čas to napraviť.

   

  Maurícius

  Mauricius - Cap Malheureux Cemetery

   

  Jedným slovom raj na zemi. Tak ako to povedal aj náš domáci, francúz, ktorý sa tam presťahoval pred niekoľkými rokmi, kúpil si „La Maison de la Plage“ a žije svoj sen. Od januára do decembra má na sebe kraťase a môže si dovoliť mať na všetko ľudí. Potrebuje vyčistiť bazén? Stačí jeden telefonát. Potrebuje obrať kokos z palmy, aby mu neprizabil hosťa ležiaceho v húpacej sieti? Stačí jeden telefonát. Raňajky pre hostí? Každé ráno Vám ich pripravia domáce tetule vysmiate od ucha k uchu. Upratať izby? Každý jeden deň a ani neviete kedy. A tu bolo pekne vidieť to, s čím sme sa stretávali na každom rohu ostrova. Obrovská prezamestnanosť. V podstate to je len dobré, pretože aj keď domáci nezarábaju tisíce, ale sú radi, že robia a uživia svoje rodiny a vlastne sú štastní a nič im nechýba. Na túto tému mi nedá ešte nespomenúť, ako sme sa na odporúčanie domáceho išli navečerať do reštaurácie v Albione, Les Robinson (určite tam choďte, nebudete lutovať) a v ľudoprázdnej reštaurácií nás privítal jeden barman, čašník a nejaká teta, ktorá tam robila neviem čo, ale išlo jej to. Pri objednávaní, servírovani a účtovaní sa pri nás vystriedali všetci traja a dokonca nám prišiel vysvetliť jedálny lístok sám šéfkuchár. Len tak sám od seba, asi to bol štandart a možno len videli turistov a chceli sa ukázať. Kažopádne to bol príklad toho, ako si vážia hostí a vedia sa predať. Mimochodom, jedálny lístok rozumejte veľkú tabulu, na ktorej boli kriedou napísané špeciality dňa, ktorú priniesol kuchár so sebou a položil ju vedľa nás na stoličku. Najlepšie bolo, že toto všetko nebol len cirkus okolo nepodarenej večere, ale ten stejk z tuniaka bol najlepší a najčerstvejší, aký som v živote jedol. S podobným priateľským správaním sme sa stretali na každom rohu. Jediné, čo sa musíte naučiť rozlišovať je, keď Vám domáci chcú nezištne pomôcť a kedy na Vás chcú len zarobiť. To platí v každej krajine, ale doteraz som sa nevrátil s toľkými pozitívnymi zážitkami zo žiadnej inej.

  Tento ostrov Vám ponúka nespočetné množstvo miest, ktoré sa oplatí vidieť. Keď už nenatrafíte na takého domáceho, akého sme mali my, určite odporúčam aplikáciu Sygic Travel. Nejdem Vám predstavovať túto apku od rovnomenného vývojara navigácie, ale my ju používame pri cestovaní už dlhšiu dobu a môžem len odporučiť. Nám ju z časti nahradil už spomínany domáci, ktorý nám vyselektoval, čo sa naozaj oplatí vidieť a čo je strata času. Každé ráno pri raňajkách nám naplánoval trip a dal rady, na čo si dať pozor.

  Na svoje si tu príde každý jeden. Či už máte radi prírodu, túlanie s rodinou v zábavnom parku, spoznávate továrne na výrobu rumu alebo sa radšej opalujete na pláži a potápate, nájdete tu všetko čo chcete. Myslím si, že tento ostrov uspokojí aj tú najnáročnejšiu cestovateľskú dušu. Pozrite si galériu a posúďte sami.

   

  Mauricius galery

  Po týždni strávenom na Mauríciu sme sa presunuli do druhej polovice našej dovolenky. Po troch hodinách letu nás privítali Seychely, konkrétne ich najväčší ostrov Mahé.

   

  Seychely

  Seychely secret beach

   

  Už v úvode som spomínal, že som si pred dovolenkou ani nemyslel, že tieto dva ostrovy môžu byť až tak rozdielne. V podstate ma najviac prekvapilo to, čo Vám dokáže každý jeden z nich ponúknuť. Zatiaľ čo Maurícius možno prirovnať k nekončiacej truhlici miest plných zážitkov, o Seycheloch sa to veru nedá povedať ani z ďaleka. Ale nebojte, nie je to tam až taká katastrofa. Seychely nie sú pre nič za nič celosvetovo vyhladávaná destinácia. Ide len o to, že ten ostrov obehnete za jeden deň a keď sa vrátite do rezortu, tak zistíte, že zajtra už nemusíte ísť nikam, lebo ste všetko videli. Áno, na ostrove je množstvo prekrásnych pláži, všetky sú prístupné, aj keď patria niektorému z hotelov, ale nie na každej sa okúpete. Dôvodom sú silné prúdy, o čom Vás upozornia aj značky pred vstupom na ňu. Okrem množstva pláži tu v podstate nič iné nie je. V strede ostrova sa nachádza jedna továreň na výrobu čaju, ktorú neodporúčal ani típek, ktorý nám vybavil odvoz z letiska do rezortu. Mimochodom, ostrov je jeden veľký kopec a keď sa chcete dostať z jednej strany na druhú, čo je asi 15 kilometrov, cesta trvá 45 minút. Taxikár si za túto cestu z letiska neváhal vypýtať 60e. Tak ako bolo na Mauríciu bežné, že sa Vám každý snažil pomôcť, tu sa Vás snažil každý ošklbať. Niet sa im však moc čo čudovať, keďže tu 90% obyvateľstva žije práve z cestovného ruchu a sú si všetci vedomí, že patria k tým najluxusnejším miestam na svete.  Keď už hovorím o taxikároch a porovnávam, na Mauríciuse sme boli v zábavnom parku. Bol to prvý deň po príchode a nemali sme ešte požičané auto. Zo začiatku sme si mysleli, že ho nepotrebujeme, čo sme na druhý deň zistili, že pravda je úplny opak, bez neho to nepôjde. No ale keď sme skončili a hladali sme taxík, ktorý nás zoberie domov, narazili sme na jedného pána. Hovorí, že má plno, ale nech chvíľu vydržíme. Začal vyvolávať, behať po parkovisku a pýtať sa ostatných taxikárov, či by nás nemohli odviezť. Nakoniec stopol jedného, ktorý išiel tiež do Albionu, ale už mal naložených troch ľudí. Povedal, že nevadí, dvaja čo sedeli vzadu, išli do kufra (nebojte, tam mal ešte dve sedačky, čo sa vyťahovali z podlahy) a naložil nás. Celú cestu nám rozprával o ostrove a doporučil nám, kam máme zájsť.

  Ostrov je to krásny, aj pri stavaní rezortov berú ohlad na prírodu, veď ani jeden z nich nemôže vytŕčať nad najvyššiu palmu v okolí. Len je to miesto pre tých, ktorí majú radi nič nerobenie, relax pri bazéne (na piesku Vás pravdepodobne doštípu „sendflies“, treba ležať na lehátku!) a hlavne majú kopec peňazí. A tu sa dostávam k tomu, čo tvrdím od návratu z tohto výletu. Neľutujem, že sme zas videli kus sveta, ale mať si ešte raz vybrať, idem radšej na tri týždne na Maurícius a ešte by som ušetril 🙂

   

  Seychely galery